AKTUALNOŚCI 2022/2023


DYŻUR WAKACYJNY

INFORMACJA

WNIOSEK O PRZYJĘCIE DZIECKA NA DYŻUR WAKACYJNY

DO PRZEDSZKOLI MIEJSKICH W WĘGROWIE

OD 3 LIPCA 2023 DO  11 SIERPNIA 2023

ZAKOŃCZENIE REALIZACJI OGÓLNOPOLSKIEGO PROJEKTU EDUKACYJNEGO

''WRÓBELKA ELEMELKA POZNAJEMY, Z NIM PRZYGODY DZIELIĆ CHCEMY''

Grupa III - „Słoneczka” z przedszkola Nr 2 „Pod Słoneczkiem” w Węgrowie zakończyła realizację ogólnopolskiego projektu edukacyjnego „Wróbelka Elemelka poznajemy, z nim przygody dzielić chcemy”. Zrealizowano 12 zadań. Każde z nich zostało pozytywnie zaopiniowane przez koordynatorki projektu: Agatę Chmurę, Annę Wdówkę i Natalię Kopeć – nauczycielki Przedszkola Samorządowego „Tęczowa Kraina" w Alwerni. Każde dziecko otrzymało certyfikat udziału w ogólnopolskim projekcie edukacyjnym „Wróbelka Elemelka poznajemy, z nim przygody dzielić chcemy”. <<<foto>>>
Opracowała: L.Brzezik

FESTIWAL MISTRZA TWARDOWSKIEGO

W dniu 19.06.2023 r. dzieci z Przedszkola Nr 2 „Pod Słoneczkiem” wzięły udział w Festiwalu Mistrza Twardowskiego. Barwnym korowodem, wraz z dziećmi z innych placówek oświatowych, przeszły spod Węgrowskiego Ośrodka Kultury na Rynek Mariacki. Na czele szedł Pan Burmistrz, „Pan Twardowski” i „Pani Twardowska”. Na rynku dzieci oglądały przedstawienie pt. „Bajki z naszego dzieciństwa” oraz korzystały z udostępnionych nieodpłatnie tzw. dmuchańców. Wszyscy świetnie bawili się. <<<foto>>>
Opracowała: L. Brzezik

PROGRAM MUZYCZNY PANA ROMANA BROCHOCKIEGO

16 czerwca 2023r. odwiedził nas Pan Roman Brochocki z Sokołowa Podlaskiego, który zaprezentował nam dziesięć niezwykłych instrumentów muzycznych. Akordeon, harmonijkę ustną, fletnie pana, okarynę, ligawkę, trąbkę, banjo, bałałajkę, saz oraz hulusi. Każdy instrument zaprezentował przedszkolakom, powiedział jak jest zbudowany, z czego jest zrobiony oraz skąd pochodzi. Po każdej prezentacji Pan Roman zagrał na każdym instrumencie. Dzieci były zachwycone i zaciekawione całą prezentacją. Bardzo dziękujemy za tą wspaniałą i pouczającą lekcję muzyki. <<<foto>>>
Opracowała: Paulina Jachimowicz

KUBUSIOWI PRZYJACIELE NATURY

W ramach realizacji programu edukacyjnego ”Kubusiowie przyjaciele natury” dzieci z grupy IV i VI zrealizowały tematy z działu „Misja Dom”. Dowiedziały się co to znaczy oszczędzać - używać jak najmniej. Przedszkolaki zastanawiały się co mogą oszczędzać w domu aby przyczynić się do ochrony środowiska. Po burzliwej dyskusji doszły do wniosku, że w domu można zużywać mniej wody, prądu.
Dzieci wzbogaciły swoją wiedzę na temat gdzie produkowany jest prąd i w jaki sposób trafia do domów, szkół, przedszkoli, urzędów, fabryk. Podczas produkcji prądu wytwarza się dwutlenek węgla, który wpływa na zmianę klimatu. To samo dzieje się podczas podgrzewania wody. Dzieci doszły do wniosku: o im mniej prądu zużywamy tym mniej dwutlenku węgla trafia do natury. To samo dzieje się z wodą. Zanim ciepła woda trafi do kranów w naszych domach, musi zostać podgrzana. A to znów powoduje tworzenie dwutlenku węgla. Oszczędzając prąd i ciepłą wodę chronimy naturę!
Przedszkolaki wykonały atrapę domu i sprzętów znajdujących się w nim. Po czym zastanawiały się który z nich potrzebuje ciepłej wody, czy prądu do działania. Jeśli tak, to jak można oszczędnie z niego korzystać?
Na kolejnych zajęciach dzieci zastanawiały się co jeszcze mogą zrobić dla planety Ziemi -segregować śmieci. Kubuś powiedział dzieciom, że segregacja polega na zbieraniu w jednym miejscu odpadów, które zrobione są z jednego rodzaju materiału. A to wszystko to po to, aby móc zrobić z nich coś nowego, pożytecznego. Dzięki temu, że nie mieszają się, łatwo je przetworzyć w coś nowego. A jeśli nie produkujemy nowych rzeczy od zera, to też zużywamy mniej prądu. Dzieci przypomniały sobie do jakich pojemników wyrzucamy odpady, zużyte rzeczy.
Wykonując kartę pracy nr 2 „Śmieciowy labirynt” dzieci dowiedziały się, że w trosce o środowisko bardzo pożyteczne jest także naprawianie rzeczy, które się zepsują. Dzięki temu nie produkujemy i nie kupujemy nowych rzeczy, a to pozwala na mniejsze zużycie prądu i ogranicza emisję dwutlenku węgla. Innym tego typu działaniem jest pożyczanie np. książek w bibliotece. <<<foto>>>
Opracowała: L. Brzezik

JUBILEUSZ 45-LECIA PRZEDSZKOLA NR 2 „POD SŁONECZKIEM”

W WĘGROWIE

W środę 14 czerwca 2023 r. Przedszkole Nr 2 „Pod Słoneczkiem” w Węgrowie świętowało 45 lat istnienia. To doskonała okazja do świętowania przez obecnych przedszkolaków, ich rodziców, absolwentów, dyrektorów, nauczycieli oraz pracowników administracji i obsługi - wszystkich, którzy przez te wszystkie lata starali się stworzyć miejsce przyjazne dziecku, bezpieczne i atrakcyjne pod względem oferty edukacyjnej.
 
Jubileusz był wyjątkowo uroczystym momentem w historii przedszkola, o czym świadczy fakt, że cała społeczność mogła cieszyć się obecnością wyjątkowych gości. Na nasze zaproszenie odpowiedzieli : Jego Ekscelencja Biskup Diecezji Drohiczyńskiej Tadeusz Pikus, senator RP Pani Maria Koc, Przewodniczący Rady Powiatu Pan Leszek Redosz, przedstawiciele Starostwa Powiatowego, Przewodnicząca Rady Miejskiej w Węgrowie Pani Beata Gashi i radni Miasta Węgrowa, Burmistrz Miasta Węgrowa Paweł Marchela, przedstawiciele kuratorium oświaty w Warszawie – delegatura w Siedlcach, przedstawiciele instytucji z terenu miasta, dyrektorzy placówek oświaty i kultury, byli i emerytowani pracownicy przedszkola, przyjaciele i sponsorzy, wychowankowie i ich rodzice.
 
Uroczystości rozpoczęły się od Mszy Św. sprawowanej przez Jego Ekscelencję Biskupa Diecezji Drohiczyńskiej Tadeusza Pikusa. We wspólnej modlitwie uczestniczył także Dziekan Diecezji Drohiczyńskiej ks. Leszek Gardziński i ks. Kan. dr Tomasz Szmurło. O oprawę liturgii zadbali rodzice i pracownicy przedszkola, a o oprawę muzyczną dzieci, które pod kierownictwem katechetki Pani Moniki Kałuskiej czynnie uczestniczyły we Mszy Św.
 
Część artystyczna Jubileuszu zgromadziła gości na sali widowiskowej Węgrowskiego Ośrodka Kultury. Sala pękała w szwach. Zebranych na widowni powitała Dyrektor Przedszkola Pani Monika Demczuk. Koncert prowadziła Pani Joanna Popowska – nauczycielka, która przybliżyła gościom historię powstania placówki, przywołała dotychczasowe osiągnięcia wychowanków i najważniejsze wydarzenia z 45 lat funkcjonowania naszego przedszkola.
 
W programie artystycznym zaprezentowały się dzieci ze wszystkich grup przedszkolnych. Najstarsza grupa odśpiewała hymn państwowy, przedstawiła taniec ze wstęgami w barwach narodowych do utworu „Spring waltz for tulips” oraz wyrecytowała wiersz pt.: „Jubileusz” autorstwa Pani Jadwigi Zgliszewskiej. Sześciolatki zaprezentowały się także w polonezie do muzyki skomponowanej przez Wojciecha Kilara, znanej szerszej publiczności z filmu „Pan Tadeusz”. Ogromne wrażenie zrobiły nowe stroje uszyte na wzór mundurów i sukien z okresu Księstwa Warszawskiego.
 
Kolejno na scenie pojawiały się pozostałe grupy. Dzieci z oddziału VI, ubrane w stroje z elementami typowymi dla przedwojennej mody warszawskiej (szelki, kaszkiet), zatańczyły „Polkę Warszawską” do skocznej melodii ludowej. Grupa V przedstawiła układ  choreograficzny do piosenki „Polskę noszę w sercu” Marii Zofii Tomaszewskiej, a IV twist do piosenki z filmu „Grease”. Najwięcej emocji wzbudziły występy najmłodszych przedszkolaków. Dzieci z grupy III zatańczyły żabi taniec do piosenki „Żabki na spacerze” Moniki i Artura Szwejdów, czterolatki taniec zwierzątek do piosenki „Tańcząca wiewióreczka” Danuty i Karola Jagiełłów a maluchy „Taniec Mai” do piosenki Alicji Gałązki. Część artystyczna zakończyła się wspólnym odśpiewaniem hymnu przedszkola Pod Słoneczkiem”, który towarzyszy dzieciom podczas ważnych uroczystości przedszkolnych.
 
Zaproszeni goście nie kryli wzruszenia. Złożyli na ręce Pani Dyrektor Moniki Demczuk serdeczne podziękowania, gratulacje i życzenia oraz prezenty ufundowane dla przedszkolaków: książki i zabawki.
 
Po części artystycznej zaproszeni goście udali się do budynku Przedszkola, gdzie na prośbę Pani Dyrektor, Gość honorowy – Jego Ekscelencja Biskup Diecezji Drohiczyńskiej Tadeusz Pikus pobłogosławił placówkę.
 
Chociaż organizacja uroczystości jubileuszowej z udziałem 180. dzieci to nie lada wyzwanie, zorganizowanie jej to okazja nie tylko do wspomnień i celebrowania dotychczasowego dorobku przedszkola, ale też okazja do wyznaczania nowych kierunków działania i umocnienia więzów w zespole. <<<foto>>>

Festyn sportowo-rekreacyjny z okazji Dnia Sportu

7 czerwca na terenie obiektu sportowego Orlik w Węgrowie odbył się festyn sportowy dla dzieci 6-letnich.W festynie udział wzięły dzieci z trzech węgrowskich przedszkoli. Nasze przedszkole reprezentowały dzieci z gr. VII. Dzieci uczestniczyły w zabawie muzyczno-ruchowej, brały udział w biegu pomiędzy pachołkami z woreczkiem na głowie tak, aby woreczek nie spadł i ostatnią konkurencją było podawanie piłki pod nogami i nad głową. Przedszkolaki bardzo dobrze poradziły sobie z konkurencjami. Każde prawidłowo wykonane zadanie budziło w dzieciach ogromną radość. Na zakończenie każde przedszkole otrzymało dyplom za udział w festynie sportowo-rekreacyjny z okazji Dnia Sportu i zestaw zabawek. Na twarzach dzieci królował przez cały dzień uśmiech. <<<foto>>>
Opracowała: Katarzyna Gręda

KREATYWNY PRZEDSZKOLAK, KREATYWNE DZIECKO

Przedszkolaki z grupy II, IV i VI zrealizowały kolejne zadania z projektu „Kreatywny przedszkolak, kreatywne dziecko”.
Styczeń prezent dla Babci i Dziadka „Pomponowy zawrót głowy”,
Luty „Malowanie po lodzie”,
Marzec „Wiosenna symetria”,
Kwiecień „Dbam o ziemię” – każda grupa posadziła drzewko na przedszkolnym placu zabaw,
Maj „Słoik pełen miłości” – prezent dla Mamy i Taty. <<<foto>>>
Opracowała: Paulina Jachimowicz

"Dzień dziecka"

1 czerwca obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Dziecka. We wszystkich miejscach na świecie dzieci tego dnia świętują. W naszym przedszkolu tego dnia na dzieci również czekało mnóstwo atrakcji. Dzień rozpoczęliśmy wspólnym obejrzeniem spektaklu pt. „Gdy Pszczółka Maja poznała Cyber Wiedźmę", którego celem było ukazanie jak bezpiecznie można korzystać z internetu oraz zachęcenie dzieci do aktywnego spędzania czasu na świeżym powietrzu. W trakcie gier i zabaw towarzyszyła nam grupą animacyjną TEATR FORMA. Animatorzy przeprowadzili z dziećmi mnóstwo ciekawych gier i zabaw, rozwijających szybkość, koordynację słuchowo-ruchową, rytmiczność oraz kreatywność. Dzieci wzięły udział w pokazie baniek mydlanych, kreatywnym skręcaniu baloników oraz spotkały się z ogromnymi maskotkami : Pszczółka Maja, Filip, Ryś Krzyś oraz Żubr Bajko. Z maskotkami można było wykonać sobie zdjęcie oraz się przytulić. W trakcie zabaw na świeżym powietrzu dzieci skakały na dmuchanym zamku , mogły ochłodzić się lemoniadą a na zakończenie dnia na każde dziecko czekał słodki upominek. <<<foto>>>
Opracowała: Joanna Popowska

WYCIECZKA DO WARSZAWY

Dnia 12 mają grupy III, IV, V,VI,VII wybrały się na wycieczkę do "Smarts Kids Planet" w Fabryce Norblina w Warszawie. Dzieci bawiły się w dziewięciu strefach mądrej zabawy. Celem wycieczki było rozwijanie kompetencji przyszłości, która uczy współpracy i zapoznaje z najnowszymi technologiami, a także stworzenie możliwości radosnego spędzania czasu. Przedszkolaki uczestniczyły w warsztatach " Suchy lód" i "Spotkanie z animowanym avatarem - Pszczółka". Dzieciom najbardziej podobała się zabawa w "Strefie Zgranej Paczki", "Strefie Mądrych Zakupów" i w Strefie Twórz". Po dwóch godzinach zabawy wszystkie grupy wybrały się na posiłek do McDonald. Uśmiech na twarzy towarzyszył przez całą wycieczkę. Wszyscy cali, zdrowi i uśmiechnięci wróciliśmy do przedszkola. <<<foto>>>
Opracowała: Katarzyna Gręda

OSP z wizytą u najmłodszych przedszkolaków

Wizyta druhów z Ochotniczej Straży Pożarnej w Węgrowie 8 maja 2023 r. wzbudziła ogromne zainteresowanie wśród najmłodszych dzieci. W trakcie spotkania, w którym uczestniczyły dzieci z gr. I, II i III strażacy zaznajomili zgromadzonych z zasadami bezpieczeństwa w czasie pożaru, burzy i wypadku. Dzieci dowiedziały się w jakich okolicznościach można wzywać straż pożarną i utrwaliły numery alarmowe 112 i 998.
Największym zainteresowaniem cieszył się wielki, czerwony wóz strażacki wraz z osprzętem oraz możliwość sprawdzenia się w roli strażaka. Odważni mogli lać wodę z węża strażackiego i przez chwilę poczuć się, jak prawdziwy strażak podczas akcji gaśniczej.
Dzięki takim spotkaniom przedszkolaki poznają ciężką i odpowiedzialną pracę służb mundurowych, wiedzą, jak dbać o bezpieczeństwo swoje i innych oraz kształtują odpowiednie zachowania w trudnych sytuacjach. <<<foto>>>
Opracowała: Aleksandra Łojek

ZAKOŃCZENIE OGÓLNOPOLSKIEGO PROJEKTU "ANGIELSKI JEST FUN-TASTYCZNY"

W maju 2023r grupa V "Jeżyki" zakończyła realizację Ogólnopolskiego projektu Edukacyjnego "Angielski jest FUN-TASTYCZNY", którego celem było pokazanie dzieciom jak ważna w naszych czasach jest znajomość języka angielskiego, rozbudzanie zainteresowania krajami anglojęzycznymi oraz zapoznanie dzieci z ideą dwujęzycznego nauczania.
Projekt jest zgodny z obowiązującą Podstawą programową wychowania przedszkolnego i kształcenia ogólnego dla szkoły podstawowej ,a także z siódmym i dziewiątym kierunkiem polityki oświatowej MEiN na rok 2022/2023. Poprzez udział w projekcie uczestnicy zdobyli nowe doświadczenie oraz rozwinęli zainteresowania językiem angielskim. Zakończenie realizacji projektu uwieńczone zostało otrzymaniem podziękowania dla grupy i dla placówki.
Zrealizowane działania projektowe:
1. Flashcards- wykonanie przez dzieci kart obrazkowych z danego kręgu tematycznego.
2. Dyniowe dekoracje- konkurs na najpiękniej ozdobioną dynię.
3. Kącik książki po angielsku- stworzenie kącika książki angielskiej.
4. Bajkowe czary Mary- obejrzenie przez dzieci bajki anglojęzycznej i przygotowanie ilustracji do treści.
5. Flaga maga- stworzenie dowolnym sposobem flagi Wielkiej Brytanii.
Opracowała: Katarzyna Gręda

DZIEŃ JĘZYKA ANGIELSKIEGO

Dnia 25 kwietnia w naszym przedszkolu po raz drugi obchodziliśmy Dzień Języka Angielskiego. Zgodnie z podstawą programową jest tworzenie sytuacji sprzyjających budowaniu zainteresowania językiem obcym. Celem zajęć było poznanie symboli i kultury krajów anglojęzycznych. W tym roku w zajęciach wzięły udział wszystkie grupy z naszego przedszkola. Podczas zajęć przedszkolaki dowiedziały się jak wygląda flaga Wielkiej Brytanii, poznały takie zabytki jak: Big Ben, London Eye i Tower Bridge, wspólnie bawiły się przy piosence "Wheels on the Bus" i wykonały sobie wspólne zdjęcie w fotobudce "London Bus". <<<foto>>>
Opracowała: Katarzyna Gręda

Lista dzieci przyjętych i nieprzyjętych w naborze uzupełniającym

Lista kandydatów zakwalifikowanych
i niezakwalifikowanych w postępowaniu rekrutacyjnym
w Przedszkolu Nr 2 „Pod Słoneczkiem” w Węgrowie.

OGŁOSZENIE

 

Dyrektor Przedszkola Nr 2 „Pod Słoneczkiem” w Węgrowie

OGŁASZA NABÓR UZUPEŁNIAJĄCY DO PRZEDSZKOLA

NA ROK SZKOLNY 2023/2024

 

Rekrutacja rozpoczyna się

12 kwietnia 2023 r.  i trwać będzie do 18 kwietnia 2024 r.

 

Rodzic/prawny opiekun zgłasza się

do sekretariatu z kompletem niżej wymienionych dokumentów:

 

- AKT URODZENIA DZIECKA (oryginał do wglądu),

- NR PESEL DZIECKA,

- DOWÓD OSOBISTY RODZICA/PRAWNEGO OPIEKUNA,

-WYPEŁNIONY KWESTIONARIUSZ ZGŁOSZENIA DZIECKA,

  DO  PRZEDSZKOLA  WRAZ Z ZAŁĄCZNIKAMI

 

(Druki będzie można pobrać w sekretariacie przedszkola

lub ze strony www.podsloneczkiem.wegrow.pl)


Lista kandydatów przyjętych
i nieprzyjętych w postępowaniu rekrutacyjnym
w Przedszkolu Nr 2 „Pod Słoneczkiem” w Węgrowie.


OGŁOSZENIE !!!!

 

        Dyrektor Przedszkola Nr 2 „Pod Słoneczkiem” w Węgrowie informuje,

iż rodzice dzieci zakwalifikowanych zobowiązani są do złożenia deklaracji potwierdzenia woli przyjęcia dziecka do przedszkola w nieprzekraczalnym terminie do 05.04.2023r.  

       Druk potwierdzenia woli należy pobrać w sekretariacie lub ze strony www.podsloneczkiem.wegrow.pl.

Skan wypełnionego druku można przesłać na wskazany adres e-mail: podsloneczkiem@wp.pl

 lub złożyć w sekretariacie przedszkola .

Brak złożonego oświadczenia jest jednoznaczny

 z rezygnacją z miejsca w przedszkolu.

Lista dzieci przyjętych i nieprzyjętych do przedszkola zostanie wywieszona na drzwiach wejściowych do przedszkola

i zamieszczona na stronie przedszkola 7 kwietnia 2023 r. o godz. 12.00


Lista kandydatów zakwalifikowanych
i niezakwalifikowanych w postępowaniu rekrutacyjnym
w Przedszkolu Nr 2 „Pod Słoneczkiem” w Węgrowie.


OGŁOSZENIE

 

Dyrektor Przedszkola Nr 2 „Pod Słoneczkiem” w Węgrowie
OGŁASZA NABÓR DO PRZEDSZKOLA

NA ROK SZKOLNY 2023/2024

 

Rekrutacja rozpocznie się
 27 lutego 2023 r.  i trwać będzie do 21 marca 2023 r.

 

Do Przedszkola w roku szkolnym 2023/2024 zostaną przyjęte wyłącznie dzieci zamieszkałe w granicach administracyjnych Miasta Węgrowa.

Na rok szkolny 2023/2024

przedszkole dysponuje 55 wolnymi miejscami

 

Rodzic/prawny opiekun zgłasza się
do sekretariatu z kompletem niżej wymienionych dokumentów:

 

 

- DOWÓD OSOBISTY RODZICA/PRAWNEGO OPIEKUNA – do wglądu

-WYPEŁNIONY KWESTIONARIUSZ ZGŁOSZENIA DZIECKA  DO  PRZEDSZKOLA WRAZ Z ZAŁĄCZNIKAMI

 Druki będzie można pobrać w sekretariacie przedszkola

lub ze strony www.podsloneczkiem.wegrow.pl

Harmonogram postępowania rekrutacyjnego

Zasady rekrutacji do przedszkola na rok szkolny 2023/2024

ZAŁĄCZNIKI:

Wniosek o przyjęcie dziecka do przedszkola publicznego prowadzonego przez miasto Węgrów na rok szkolny 2023/2024

Załącznik do wniosku o przyjęcie dziecka do przedszkola publicznego prowadzonego przez Miasto Węgrów

Oświadczenie o zatrudnieniu

Oświadczenie osoby uczącej się / studiującej w trybie dziennym

Oświadczenie osoby prowadzącej gospodarstwo rolne

Oświadczenie osoby prowadzącej działalność gospodarczą

Oświadczenie o wielodzietności

Oświadczenie osoby samotnie wychowującej dziecko

Oświadczenie o dochodach


SPOTKANIE Z ADWOKATEM

W dniu 21.04.2023r. w Przedszkolu Nr 2 „Pod Słoneczkiem” w Węgrowie, w każdej grupie wiekowej, odbyło się spotkanie z Panią adwokat- mamą Szymona. Spotkanie odbyło się w ramach akcji edukacyjnej „Bajeczni adwokaci”. Ma ona na celu upowszechnianie wiedzy o zawodzie adwokata – oraz propagowanie czytelnictwa wśród najmłodszych. Dzieci z zainteresowaniem wysłuchały bajki pt. „Leśne sprawy Misia Adwokata”, dowiedziały się na czym polega zawód adwokata. Obejrzały strój, w którym występuje on w sądzie. Na koniec spotkania otrzymały kolorowanki  przedstawiające bohaterów utworu. Za które podziękowały pani i natychmiast przystąpiły do ich kolorowania.
Spotkanie upłynęło w miłej atmosferze. Dziękujemy pani adwokat Monice Kuśmirek-Giers za ciekawe zajęcia. <<<foto>>>
Opracowała: Lidia Brzezik

W wiejskiej zagrodzie

Dzieci z grupy I realizowały projekt edukacyjny "Zwierzęta w wiejskiej zagrodzie". 
Temat okazał się dla dzieci bardzo ciekawy. Każdego dnia poznawały warunki życia i sposób odżywiania innego zwierzęcia: konia, owcy, świnki, kury i krowy. Wspólnie budowaliśmy makietę wykorzystując różnego rodzaju klocki i figurki zwierząt gospodarskich. Maluszki bawiły się przy piosenkach "Old McDonald", "Szalona krowa" i "Koniki". Wykonały prace plastyczne różnymi technikami: farbami, kredkami, wykorzystując papier kolorowy i nożyczki. "Liski" manipulowały, przeliczały, segregowały, układamy rytmy i sekwencje, porównywały, mierzyły. Dzieci doskonale bawiły się podczas naśladowania odgłosów zwierząt i sposobu ich poruszania się. Uczyły się formułować dłuższe, poprawne gramatycznie wypowiedzi na temat ilustracji "Gospodarstwo".
Podsumowaniem projektu była wizyta w pobliskim zwierzyńcu "Eurostruś" w Borzychach, gdzie pod czujnym okiem Pani Elizy, Maluszki dzieliły się zdobytą podczas projektu wiedzą na temat zwierząt gospodarskich. <<<foto>>>
Opracowała: Aleksandra Łojek

WIELKANOCNE ZDOBIENIE JAJ Z UDZIAŁEM RODZICÓW

Czas świątecznych przygotowań wypełniony jest często rozmaitymi czynnościami, tj. porządki domowe, pieczenie bab wielkanocnych czy malowanie kolorowych pisanek. W naszym przedszkolu, a ściśle ujmując w grupie III, rodzice urozmaicili  dzieciom przedświąteczny czas organizując zabawy wielkanocne. Dzieci  wzięły udział w różnych zabawach o tematyce wielkanocnej, gdzie motywem przewodnim było między innymi jajko - symbol życia i źródło wszelkiego początku. Zabawa rozpoczęła się od poszukiwania ukrytych czekoladowych jajek w sali przedszkolnej.  „To była akcja” – tak podsumował poszukiwanie jaj jeden z przedszkolaków. Następnie  rodzice przeprowadzili z dziećmi pogadankę na temat sposobów ozdabiania jaj na Wielkanoc. Każde dziecko otrzymało styropianowe jajko, które miało ozdobić cekinami. Zadanie było trudne gdyż każdy cekin  należało przymocować do jaja za pomocą ćwieka.  Dzieci sprawnie wykonały zadanie.  Ozdobione jaja zabrały do domu by włożyć je  do wielkanocnego koszyka. Kolejnym zadaniem było pomalowanie farbami płaskiej pisanki i obtoczenie jej w cukrze. To były słodkie pisanki, chociaż niejadalne. <<<foto>>>
Opracowała: Lidia Brzezik

Rozstrzygnięcie konkursu "PIĘKNA NASZA WIOSNA"

Dnia 31.03.2023r. w naszym przedszkolu odbył się konkurs recytatorski "Piękna Nasza Wiosna", którego celem było popularyzowanie poezji dziecięcej i rozwijanie umiejętności recytatorskich. W konkursie wzięło udział 17 dzieci. Komisja konkursowa wyłoniła następujących zwycięzców:
1. W kategorii dzieci 3-4 letnich:
I miejsce: Nadia Kostrzewska gr.III
II miejsce: Laura Szwejkowska gr.II
III miejsce: Nina Pływacz gr.III
2. W kategorii dzieci 5-6 letnich:
I miejsce: Alana Kostrzewska gr.VI
II miejsce: Adrian Matusik gr. V
III miejsce: Natalia Gołoś gr.IV
Wszystkie pozostałe dzieci biorące udział w konkursie otrzymały podziękowania i upominki. Bardzo dziękujemy wszystkim dzieciom i życzymy dalszych sukcesów. <<<foto>>>
Opracowała: Katarzyna Gręda

Rozstrzygnięcie konkursu w WOKu

Dnia 30.03.2023r. w Węgrowskim Ośrodku Kultury odbyło się rozstrzygnięcie Powiatowego Konkursu Plastycznego "Plastyka w obrzędach i zwyczajach- Wielkanoc 2023". W konkursie tym udział wzięły dzieci z naszego przedszkola. Czworo dzieci otrzymało wyróżnienia i nagrody:
1. Aleks Ardej gr. IV
2. Pola Korczak gr. VII
3. Lena Kossakowska gr. VII
4. Natalia Rospara gr. VII
Wszystkim dzieciom wyróżnionym gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów. <<<foto>>>
Opracowała: Katarzyna Gręda

Witaj Wiosno!!!

We wtorek 21 marca wszystkie dzieci z naszego przedszkola świętowały nadejście wiosny. Tego dnia odbył się pokaz mody wiosennej- przedszkolaki w zielonych strojach zaprezentowały się na wybiegu. Do pokazu wszystkim zebranym przygrywała radosna i skoczna muzyka. Dzieci przywitały Panią Wiosnę gromkimi brawami i okrzykami. Zaśpiewały dla Wiosny piosenkę i przeszły wiosennym korowodem, korytarzem przedszkolnym. Następnie wykonały kolorowankę XXL z motywem Pani Wiosny. Dzieci wzięły udział w wiosennej sesji zdjęciowej z wykorzystaniem fotobudki. Dzięki spotkaniu cała społeczność przedszkola mogła się zintegrować. Cieszymy się, że w taki sposób mogliśmy w pełni przywitać wiosnę, która obdarowała nas pięknym słoneczkiem. Mamy nadzieję, że dzięki zaangażowaniu naszych przedszkolaków wiosna zawita do nas na dobre, a wraz z nią ciepłe dni, z których będziemy czerpać radość. <<<foto1>>>    <<<foto2>>>
Opracowała: Monika Barszcz

Nasz przedszkolny ogródek

W minionym tygodniu maluszki realizowały kolejny projekt „Nasz przedszkolny ogródek”. Dzieci wybrały temat po jednym ze spacerów, na którym miały okazję podglądać pracę ogrodnika i wykorzystywane przez niego narzędzia.
Podczas realizacji projektu maluszki próbowały odpowiedzieć na pytania „Skąd biorą się rośliny? i „Czego potrzebują?”. Dzięki wizycie w sklepie ogrodniczym poznały narzędzia wykorzystywane w ogrodzie przez ogrodników i pasjonatów ogródków. Miały okazję do zabaw sensorycznych z ziemią, piaskiem, makaronem i nasionami. Określały właściwości ziemi i piasku, brały udział w zabawach badawczych z nasionami i ziarnami („Co kryje się w środku owoców?”), które posłużyły też do zabaw matematycznych w segregowanie, przeliczanie, układanie rytmów oraz do zabaw muzycznych własnoręcznie przygotowanymi grzechotkami. Poznały znaczenie powiedzenia „ubierać się na cebulkę”, wygląd cebul jadalnych i kwiatowych. Wykonały pracę metodą stemplowania patyczkami higienicznymi pt. „Hiacynt”, przy okazji poznając wygląd i nazwy innych kwiatów cebulowych. W piątek odbył się „Quiz ogrodnika”, w którym maluszki powtórzyły nabyte w projekcie wiadomości oraz wspólne założenie hodowli cebul i fasolki.
Celem projektu było zdobywanie wiedzy najmłodszych o środowisku i edukacja ekologiczna w bezpośrednim kontakcie z przyrodą. Projekt miał za zadanie kształtować wśród dzieci postawę ekologiczną – z naciskiem na rozwijanie wrażliwości, ciekawości, świadomości współzależności i więzi z naturą.  <<<foto>>>
Opracowała: Aleksandra Łojek

PIERWSZE WIOSENNE KWIATY CEBULOWE

W drugim tygodniu marca ( tj. 06.03.2023-10.03.2023) w trzeciej grupie był realizowany projekt edukacyjny „ Pierwsze wiosenne kwiaty cebulowe”.
Realizacja projektu rozpoczęły się od udzielenia odpowiedzi na pytania : Co to jest cebula? Co wyrasta z cebuli? Po zaprezentowaniu posiadanej wiedzy  przedszkolaki przedstawiły czego jeszcze chciałyby dowiedzieć się o cebulach. Dzieci zadały  następujące pytania: Jakie kolory mają cebule? Jaka jest najmniejsza cebula? Jakie kwiatki wyrastają z cebul. Jakie kolory są tych kwiatów? Jak nazywają się te kwiaty? Chcąc uzyskać odpowiedzi na powyższe pytania dzieci postanowiły wybrać się do sklepu ogrodniczego. Tam przedszkolaki zobaczyły ile jest  różnorodnych cebul. Zobaczyły w jakie mają kolory: złotożółte, białe, czerwone. Najmniejsza z cebul, jaka była w sklepie to cebulka przebiśniegu?
Wiedząc, że z cebul wyrasta szczypior oraz kwiaty przedszkolaki rozpoczęły wyszukiwanie w książkach obrazków przedstawiających cebule, z których wyrastają rośliny ozdobne. Informacje zawarte w publikacjach odczytywała nauczycielka.
Na zaproszenie dzieci do przedszkola przybyła pani Renata -florystka.  Przyniosła   kilka kwiatów wyrastających z cebul: krokusy, żonkile, tulipany. Podzieliła się  swoją wiedzą  na ich temat. Przedszkolaki dowiedziały się, że aby   z cebuli wyrósł kwiat należy ją umieścić w  ziemi, podlewać ja, troszczyć się , aby  była odpowiednia temperatura otoczenia oraz światło . Podczas spotkania dzieci dowiedziały się jak nazywają się rośliny wyrastające z cebuli kwitnące wczesną wiosną, jakie kolory mają ich kwiaty. Każdy mógł dotknąć,  powąchać, „nacieszyć” oczy pięknem tych kwiatów . Pani Renata podkreśliła, że cebule tychże roślin nie są jadalne, tak jak cebule , z których wyrasta szczypior. Wręcz przeciwnie. Kto zje choćby jedną z nich może zachorować. Jadalne są tylko pręciki krokusa. Kucharze wykorzystują je jako przyprawę do różnych potraw.  Rośliny  przyniesione przez   panią Renatę pozostały w sali. Przedszkolaki dbały o nie. Postawiły je na parapecie okna , by  było im ciepło i miały dużo światła. Podlewały je wodą. Po dwóch dniach  rozkwitły tulipany a następnie żonkile.
Wiadomości o roślinach dzieci  pogłębiły oraz utrwaliły oglądając film edukacyjny „ Wiosna w ogródku sowy Zosi”. Ćwiczyły rozpoznawanie  i nazywanie  poznanych roślin cebulowych. Liczyły kolorowe cebule, układały z nich rymy. Zdobytą wiedzę  dzieci wykorzystały podczas sadzenia do doniczek  cebul roślin kwitnących wiosną, przyniesionych z domu.  Były to cebule  przebiśniegów, krokusów, żonkili, mieczyków. Zdobyte doświadczenie podczas  pielęgnowania roślin przyniesionych przez panią Renatę wykorzystają do opieki nad własnoręcznie posadzonymi cebulami. W domu dzieci wykonały prace plastyczne  pt. „ Pierwsze wiosenne kwiaty cebulowe”. Każdy prezentował swoją pracę na forum grupy:   omawiał  jaką roślinę  ona przedstawia się, jakiego koloru ma ona kwiaty, gdzie najczęściej można ją spotkać.
Realizacja podstawy programowej wychowania przedszkolnego: II .11, III.5, III.8, III.9,IV.1, IV.2, IV.5,IV.12, IV.15, IV.16, IV.19, IV.20. <<<foto>>>     prezentacja>>>
Opracowała: Lidia Brzezik

KONKURS RECYTATORSKI PIĘKNA NASZA WIOSNA

Zapraszamy do udziału w konkursie wewnętrznym zorganizowanym przez Przedszkole nr 2 " Pod Słoneczkiem" w Węgrowie pt. „PKNA NASZA WIOSNA”. Konkurs przeznaczony jest dla wszystkich przedszkolaków uczęszczających do naszego przedszkola. Celem konkursu jest  popularyzowanie poezji dziecięcej i rozwijanie umiejętności recytatorskich, Do udziału w konkursie dziecko, z pomocą rodzica przygotowuje jeden wiersz (autorstwa polskiego poety) o tematyce wiosennej, dostosowanej do możliwości odtwórczych wykonawcy.  Warunkiem udziału w konkursie jest zgłoszenie uczestnika i wypełnienie karty uczestnictwa z tytułem wiersza i treścią wiersza do 17.03.2023 r. Konkurs odbędzie się 24.03.2023 r.

 Szczegóły konkursu w regulaminie.

Regulamin>>>     Karta zgłoszenia>>>


"Domowa pizza" - projekt w najmłodszej grupie

W minionym tygodniu (6-10.02.3023 r.) najmłodsza grupa pracowałą metodą projektu edukacyjnego pn. "Domowa pizza".
„Domowa pizza” to projekt praktyczny, podczas którego dzieci poznawały kolejne etapy przygotowania pizzy,  szukały informacji o tym, jak przygotować ciasto. Zaprosiliśmy do przedszkola eksperta, Pana Kamila Kodyma, właściciela pizzerii „Buli”, który przeprowadził warsztaty przygotowania pizzy. Dzieci poznawały właściwości ciasta drożdżowego poprzez rozciąganie, wałkowanie, odbijanie faktur i wyrabianie. Maluszki dowiedziały się, z jakimi dodatkami można jeść pizzę, samodzielnie kroiły pomidory, paprykę i oliwki oraz tarły ser żółty. Skomponowały pizzę, którą upiekły w przedszkolnej kuchni, świętując jednocześnie Międzynarodowy Dzień Pizzy.
Podczas realizacji projektu maluszki brały udział w zabawach stymulujących aktywność matematyczną (odmierzanie składników do ciasta; budowanie wieży z pudełek i szacowanie jej wysokości; utrwalanie stosunków przestrzennych „pod”, „obok”, „na”), muzyczną (granie na pudełkach; ilustracja dźwiękowa do opowiadania nauczyciela), językową (opowiadanie ilustracji; rozwiązywanie zagadek; pokaz; zabawy parateatralne) oraz plastyczną (malowanie po pudełkach i komponowanie dodatków z papieru kolorowego). <<<foto>>>
Opracowała: Aleksandra Łojek

Projekt "Angielski jest fun-tastyczny!"

Przedszkolaki z grupy V zrealizowały kolejne dwa zadania z projektu "Angielski jest fun-tastyczny!". Pierwszym zadaniem z projektu wykonanym przez dzieci były "Dyniowe dekoracje"- konkurs na najpiękniej wykonaną dynię, a drugim zadaniem, które wykonały dzieci to "Bajkowe czary Mary", czyli obejrzenie przez dzieci bajki anglojęzycznej " Miś Paddington" i przygotowanie ilustracji do treści. <<<foto>>>
Opracowała: Katarzyna Gręda

Wizyta sześciolatków w Szkole Podstawowej nr 2 im Jana Pawła II w Węgrowie.

W czwartek 2.02.2023 roku, dzieci 6 letnie z grupy V i VI odwiedziły Szkołę Podstawową   nr 2.  Niektóre  po raz pierwszy przekroczyły próg szkoły, było to dla nich nie lada przeżycie – duży budynek, dużo dzieci, dzwonek na przerwę. Przedszkolaki zostały powitane przez p. dyrektora Krzysztofa Litkę i wicedyrektor p. Agnieszkę Kowalczyk. Dzieci wspólnie z panią dyrektor zwiedziły szkołę. Wzięły udział w zajęciach sportowych gdzie ich zadaniem było pokonać przygotowany tor przeszkód. Sześciolatki miały również okazję aktywnie uczestniczyć w zajęciach, podczas, których wykonywały różne zadania z użyciem m.in. tablicy multimedialnej. Na koniec dzieci otrzymały upominki.
Dziękujemy serdecznie za miłe przyjęcie. <<<foto>>>
Opracowała: Monika Barszcz

Koncert muzyczny w Centrum Dialogu Kultur

W środowe popołudnie 1 lutego 2023 r. grupa V, VI, VII wzięła udział w koncercie przygotowanym przez uczniów Szkoły Podstawowej Nr 1 im. Jana Dobrogosta Krasińskiego w Węgrowie pod kierunkiem p. Michała Soszki i szkolnej orkiestry „Dobrogost Band”. Uczniowie wykonali układy taneczne przeplatane śpiewem kolęd i pastorałek. <<<foto>>>
Opracowała: Monika Barszcz

KUBUSIOWI PRZYJACIELE NATURY

Grupy IV, V, VI i VII rozpoczęły realizację ogólnopolskiego programu edukacyjnego Kubusiowi Przyjaciele Natury.
Dotychczas zostały zrealizowane zajęcia „Misja przedszkole. Na tropie zmian klimatycznych”. Przedszkolaki bawiły się w obserwatorów pogody podczas spacerów, pobytu na podwórku. W czasie zabawy ruchowej „ Pogoda zmienna jest” naśladowały zjawiska pogodowe, takie jak wiatr, słońce, tornado, deszcz, śnieg, błyskawice. Dzieci dowiedziały się, co określa się mianem klimatu, jaki klimat jest w Polsce i co go charakteryzuje- cztery pory roku. Przedszkolaki dowiedziały się, że klimat zmienia się na skutek ocieplenia globalnego. Jest ono wynikiem nadmiernej emisji gazów cieplarnianych wydalanych przez fabryki, samochody, samoloty, różnego rodzaju urządzenia. Gazy cieplarniane wydobywają się wraz ze spalinami z kominów oraz rur wydechowych i tworzą warstwę nad Ziemią, która zatrzymuje ciepło. Im więcej jeździ samochodów, im więcej lata samolotów, im więcej jest fabryk, maszyn, urządzeń, które podczas pracy wydzielają energię cieplną, tym więcej gazów cieplarnianych otacza Ziemię. Na naszej planecie jest coraz wyższa temperatura, ponieważ warstwa gazów cieplarnianych zatrzymuje na niej ciepło. Dzieci przekonały się o tym wykonując doświadczenie z chustą animacyjną. Wszystkie schowały się pod chustą i chwilę poczekały pod jej przykryciem. Po pewnym czasie wyszły spod chusty i podzieliły się swoimi wrażeniami z pobytu pod nią. Zgodnie stwierdziły, że pod chustą było im duszno, cieplej niż na otwartej przestrzeni.
Kubuś przedstawił sposoby przeciwdziałania globalnemu ociepleniu. Przedszkolaki obiecały oszczędzać prąd i ciepłą wodę oraz segregować odpady, dzięki czemu wpłyną na ograniczenie emisji gazów cieplarnianych do atmosfery. <<<foto>>>
Opracowała: Lidia Brzezik

160 rocznica Bitwy pod Węgrowem w Przedszkolu nr 2 ,,Pod Słoneczkiem''

W związku ze zbliżającymi się obchodami 160 rocznicy Bitwy pod Węgrowem nasze przedszkole  na przełomie stycznia i lutego realizowało różne zadania związane z tą tematyką. Dzieci z wszystkich grup wiekowych wysłuchały najważniejszych informacji na temat przebiegu Bitwy z 1863r. pod Węgrowem oraz wykonały prace plastyczne różnymi technikami. Były to prace indywidualne, grupowe, płaskie i przestrzenne. Dzieci z grupy I
,,Liski’’ wykonały zbiorową pracę plastyczną z wykorzystaniem pasteli ,,Pomnik’’. Dzieci z grupy II ,,Pszczółki’’ również wykonały pracę zbiorową ,,Pomnik’’ wykorzystując kulki z kolorowego papieru. Praca powstała po uprzednim zapoznaniu się z wyglądem pomnika na podstawie prezentacji multimedialnej. W grupie III ,, Słoneczka’’ dzieci stworzyły przepiękną pracę zbiorową  ,,Mogiła Powstańców Styczniowych 1863r.’’ z wykorzystaniem techniki wydzieranka z kolorowego papieru. W grupie IV ,, Biedronki’’ dzieci wykonały indywidualne prace plastyczne pt.,,Pomnik’’ wodnymi kredkami oraz kulkami z bibuły. W grupie V ,,Jeżyki’’ dzieci obejrzały inscenizację Bitwy pod Węgrowem oraz wykonały pracę plastyczną kredkami. W grupie 5-6 latków ,,Żabkach’’ dzieci wzięły udział w projekcie edukacyjnym ,,Bitwa pod Węgrowem’’ w trakcie, którego postawiły pytania m.in. kiedy odbyła się Bitwa? Gdzie? Jaką bronią walczono? Kto może wiedzieć najwięcej na temat jej przebiegu? Odpowiedzi na zadane pytania udało się uzyskać dzięki spotkaniu z Burmistrzem Miasta Węgrów, Pawłem Marchelą, który zarówno jako przedstawiciel miasta i historyk jednocześnie przybliżył dzieciom najważniejsze fakty związane z Bitwą z 1863 roku. Następnie wielką pomocą wykazały się Panie pracujące w naszej Bibliotece Publicznej, które przygotowały dla dzieci grę dydaktyczną, w trakcie której dowiedziały się jaką bronią walczono, gdzie się odbyła bitwa oraz jak nazywali się przywódcy zarówno polscy jak i rosyjscy. Żabki wzięły udział również w lekcji historii prowadzonej przez p. Wojciecha Banasia nauczyciela Szkoły Podstawowej nr 1 W Węgrowie, który w trakcie spotkanie z wielkim zaangażowaniem i przystępnym dla dzieci językiem pokazał, ze historia może być fajna. Dzieci wykonały razem z rodzicami pracę plastyczną ,,Bitwa pod Węgrowem’’. Prace były wykonane różnymi technikami tj. kolaż, wycinanki, rysunek kredkami. Na zakończenie projektu dzieci udały się na miejsce pamięci poświęcone poległym powstańcom. Na własne oczy zobaczyły słynny ogromny kamień, na którym wyryte są słowa : ,,BOHATEROM 1863R. NA PROCHACH WASZYCH Z PÓL POLSKICH KAMIENIA WZNOSZĄ PRZEZ PAMIĘĆ WDZIĘCZNE POKOLENIA 1917R.’’  W grupie VI ,,Motylki’ dzieci wykonały pracę przestrzenną z wykorzystaniem różnorodnego materiału ,,Pomnik Pamięci’’. Celem wszelkich zajęć związanych z tematyką Bitwy pod Węgrowem było zarówno rozwijanie postawy patriotycznej u dzieci, szacunku do miejsc pamięci narodowej, poszerzanie wiedzy historycznej jak i bogacenie dziecięcego słownika o takie wyrazy jak , powstaniec, kosy, kosynier, bohaterstwo, oddanie. (Podstawa programowa wychowania przedszkolnego: II9,III2,III6,III8,III9,IV1,IV6,IV8,IV9,IV10,IV19). <<<foto>>>
Opracowała : Joanna Popowska

„MÓJ DOM, MOJA RODZINA”  - PROJEKT EDUKACYJNY (METODA PROJEKTU)

Dzieci z grupy VII uczestniczyły w projekcie edukacyjnym „Mój dom, moja rodzina”, którego realizacja przebiegała w pierwszym tygodniu listopada. Głównym celem projektu było poszukiwanie odpowiedzi na pytania „ czym jest rodzina?”, „jakie znaczenie odgrywa rodzina w życiu każdego człowieka?”, „gdzie poszukiwać wiadomości na temat naszych przodków?”. W związku z tym przedszkolaki podjęły wiele działań i odbyły liczne wycieczki. Dzieci przyniosły swoje rodzinne zdjęcia, nazywały członków rodziny oraz wykonały do nich ozdobne ramki. Rysowały też swoje rodziny, uczyły się piosenki „Rodzina”, słuchały opowiadań i wierszy. Obejrzały prezentację multimedialną „Zabawki moich dziadków”. Przedszkolaki odbyły wycieczkę do Miejskiej Biblioteki Publicznej im. Augusta Cieszkowskiego, gdzie uczestniczyły w lekcji dotyczącej genealogii. Dowiedziały się tam m.in. czym jest i jak się tworzy drzewo genealogiczne swojej rodziny. Wyjście do Klasztoru dało odpowiedź na pytanie, gdzie poszukiwać wiadomości o naszych przodkach.  Pan organista zaprezentował dzieciom księgi chrztu, ślubów i pogrzebów jako źródło wiedzy o żyjących i nieżyjących członkach rodzin.  Byliśmy również z wizytą w sklepie Cropp, gdzie pracuje mama Igora. Opowiedziała nam o tajnikach pracy sprzedawcy. Gościliśmy również mamę Michała, która opowiedziała o swojej pracy, jak również przeprowadziła z dziećmi lekcję angielskiego. Na zakończenie realizacji projektu dzieci prezentowały wykonane w domu drzewa genealogiczne swojej rodziny. Były one bardzo szczegółowe, a w ich przygotowanie dorośli włożyli wiele pracy i wysiłku.  Metoda projektu to ciekawy sposób zdobywania wiedzy. Podjęty temat - „Mój dom, moja rodzina”  zaktywizował dzieci, rodziców i środowisko lokalne. <<<foto>>>
Opracowała: Marta Szczepańska

Projekt „Drzewo”

Koniec października czyli trzeci i czwarty tydzień w grupie VI „Żabki” był jednocześnie pracowity, interesujący oraz przyniósł dzieciom i paniom mnóstwo satysfakcji. Przez 2 tygodnie realizowaliśmy projekt Drzewo zainicjowany przez dzieci i ich obserwacje zmieniającej się jesienią przyrody. Jako nauczycielki zaczęłyśmy podsycać ciekawość dzieci na ten temat. Zachęciłyśmy dzieci do tego by przynosiły do przedszkola książki związane z tematyką drzew a także skarby związane z drzewami (kasztany, żołędzie, kory drzew, szyszki, jarzębinę, liście) oraz przedmioty wykonane z drewna i tak powstały kąciki tematyczne: leśny, czytelniczy, przedmioty z drewna, które podczas realizacji projektu były ciągle wzbogacane o nowe skarby. Celem ogólnym projektu było propagowanie wiedzy o drzewach, zapoznanie dzieci z różnymi gatunkami drzew, poznanie budowy drzew, oraz ich funkcji i znaczenia dla ludzi i zwierząt, zachęcanie dzieci do pozytywnych zachowań zmierzających do ochrony drzew.
Projekt realizowany tą metodą ma następującą strukturę:
Faza I Rozpoczęcia projektu – wybór tematu i postawienie pytań (siatka pytań) na jakie będziemy szukać odpowiedzi w trakcie trwania projektu.
Faza II Realizacja projektu – szukanie odpowiedzi na postawione wcześniej pytania poprzez aktywność badawczą, poszukiwanie, obserwowanie, doświadczanie.
Faza III Zakończenie projektu – prezentacja uzyskanych efektów.
Naszą pracę rozpoczęliśmy od stworzenia siatki pytań na które szukaliśmy odpowiedzi m.in. w książkach przyniesionych przez dzieci z domu oraz pozyskanych z funduszy pochodzących z Narodowego Programu Czytelnictwa. Wiele naszych zajęć odbyło się przez ten czas na zewnątrz m.in. mierzenie i liczenie drzew w ogrodzie przedszkolnym, odrysowywanie kory drzew, zbieranie materiału przyrodniczego. Swoją wiedzę zdobywaliśmy między innymi dzięki wielu filmom edukacyjnym o drzewach a także dzięki spotkaniom z przedstawicielami zawodów związanych z drzewami i drewnem: leśniczy, stolarz, sprzedawca mebli. Dzieci zostały podzielone na grupy. Każda z grup miała za zadanie zdobyć informacje na temat innego drzewa. Zdobytą wiedzą dzieci dzieliły się z kolegami. Wiele pracy wykonywaliśmy z rodzicami w domu (informacje na temat drzew, praca plastycznaDrzewo). Na zajęciach uczyliśmy się w jaki sposób zbudowane jest drzewo, co mu szkodzi a co pomaga, jakie zwierzęta żyją na drzewach. Naszą codzienną pracę umilaliśmy sobie zabawami przy piosenkach o drzewach, ćwiczeniami gimnastycznymi z wykorzystaniem kasztanów i żołędzi, wystukiwaniem rytmów na kasztanach a także przeliczaniem ich. Dużą rolę odegrały w naszych zajęciach obserwacje z wykorzystaniem lup. Obserwowaliśmy liście i owoce drzew a także liczyliśmy ich słoje określając ich wiek. Na zakończenie projektu wykonaliśmy wspólnie z panem stolarzem karmnik dla ptaków, który stanął na przedszkolnym parapecie i jesteśmy przekonani, że dzięki niemu ptaki będą miały co jeść zimą a my będziemy mogli wykorzystać go do ich obserwacji. Co być może będzie zachętą i wstępem do zainicjowania kolejnego projektu być może o ptakach.  <<<foto>>>     prezentacja>>>
Opracowała : Joanna Popowska

BAL KARNAWAŁOWY!

Bal karnawałowy dla  przedszkolaków to dzień niezwykły, często wyczekiwany przez wiele tygodni. Jest atrakcją bardzo lubianą przez dzieci, dostarczającą im wielu przeżyć i radości.
Tego dnia  już od rana w przedszkolu pojawiały się kolorowe postacie. Dzieci przebrane były za  bohaterów znanych bajek, w salach przedszkolnych można było spotkać wróżki, królewny, księżniczki, motylki, policjantów, pirata, Spider-Mana, Batmana, ...  nie sposób zliczyć i wymienić tych wszystkich  postaci.
Na tą wyjątkową okazję zaprosiliśmy do prowadzenia balu Animatora który zachęcał dzieci  do tańca z przygotowaną muzyką, która była skoczna i rytmiczna .  Bal umożliwił dzieciom i wychowawcom spędzenie czasu w miłej atmosferze. Wspólna zabawa przyniosła wiele radości naszym wychowankom, to było głównym celem tego balu. <<<foto>>>
Opracowała: Paulina Jachimowicz

JASEŁKA

Dnia 20 stycznia w naszym przedszkolu odbyło się przedstawienie Jasełkowe, które przedstawiła grupa V. Dzieci zaprezentowały swoje role oraz zaśpiewały wspólnie kolędy. Zapraszamy do obejrzenia zdjęć. 
Opracowała: Kamila Horabik

Teatrzyk „Cztery Pory Roku”

We wtorek 24.01. dzieci z grupy III, IV, V, VI i VII miały okazję zobaczyć w WOK spektakl proekologiczny „Cztery Pory Roku” poruszający kwestie dbania o naturę, segregacji śmieci i zmian zachodzących w przyrodzie. Chętne przedszkolaki wzięły udział w zadaniach przygotowanych przez aktorów. <<<foto>>>
Opracowała: Monika Barszcz

Projekt ,,Kreatywny przedszkolak – kreatywne dziecko"

Przedszkolaki z grupy II, IV i VI zrealizowały kolejne zadania z projektu ,,Kreatywny przedszkolak, kreatywne dziecko’’.
W listopadzie dzieci wykonały ,,Jesienny park’’ - makieta, którą mogły się bawić oraz eksplorować. W grudniu miały za zadanie wykonać ,,Karmnik dla ptaków’’, grupa II zrobiła karmnik w formie płaskiej pracy plastyczne, IV grupa zrobiły karmnik w formie pracy przestrzennej, natomiast grupa VI zaprosiła tatę Alana który z pomocą dzieci zrobił karmnik z drewna. <<<foto>>>
Opracowała: Paulina Jachimowicz

 

Teatrzyk pt. ,,O wesołym Sindbadzie żeglarzu’’

W czwartek (12.01.2023r.) dzieci z trzech grup (IV, V i VI) wybrały się do Domu Kultury na przedstawienie
Katolickiego Teatru Edukacji z Krakowa pt. ,,O wesołym Sindbadzie żeglarzu’’. <<<foto>>>
Opracowała: Paulina Jachimowicz

Z darami natury świat nie jest ponury - styczeń 2023

Za nami prawie połowa projektu "Z darami natury świat nie jest ponury ". Przed nami kolejna dawka przyrodniczych zadań do wykonania. W styczniu 2023 r. wykonaliśmy zadania:
Gr. I poznawała zwyczaje jeża-śpiocha a tym samym zrealizowała zadanie nr 18  „Szyszkowy zawrót głowy”- wykorzystując szyszki w pracy plastyczno-technicznej "Jeż";
Gr. II zmodyfikowała znaną grę matematyczną "Kółko - krzyżyk", do której wykorzystała materiał przyrodniczy: szyszki, kasztany i orzechy. (zadanie nr 1 „Ekologiczna gra matematyczna”)  
Gr. IV poznała ptaki zimujące w Polsce i wykonała zadanie nr 17 "Papierowe wydzieranki".
Gr. V i VII zrealizowały zadanie nr 3  „Drewnianki-kodowanki”- zabawa w kodowanie z użyciem naturalnych materiałów przyrodniczych. <<<foto>>>
Opracowała: Aleksandra Łojek

Z darami natury świat nie jest ponury - zadania z XI i XII 2022 r.

Projekt "Z darami natury świat nie jest ponury" cieszy się wśród dzieci ogromnym zainteresowaniem. Rozszerza ich wiedzę przyrodniczą, kształci empatię i rozbudza zainteresowanie światem zwierząt i roślin. 
W listopadzie zorganizowaliśmy w przedszkolu eko-konkurs (zadanie 8.) na najładniejszą dynię, w którym udział wzięły wszystkie grupy realizujące zadania projektowe.
W grudniu grupa I zrealizowała zadanie 5. "Jeżowy domek", poznając zwyczaje jeży i tworząc dla nich schronienie przed zimą.
Grupa II ozdabiała szablon śnieżynki skrawkami białego papieru (zad. 17 "Papierowe wydzieranki").
Dzieci z grupy IV stworzyły i zagrały w matematyczną grę z wykorzystaniem materiału przyrodniczego (zadanie 1. "Ekologiczna gra matematyczna")
Grupa V bawiła się jesiennymi darami realizując zadanie "Lecą na głowę liście kolorowe"
Najstarsze dzieci, z grupy VII, zrealizowały zadanie 20. "Leśne ludki" - nauczanie outdoorowe o ptakach zimujących w Polsce, ich zwyczajach i zasadach dokarmiania. <<<foto>>>
Opracowała: Aleksandra Łojek

W ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa  2.0,

w roku szkolnym 2022/2023, do biblioteki przedszkolnej zakupiono 209 książek na sumę 3300 zł.

Wykaz zakupionych pozycji :


PODSUMOWANIE ZBIÓRKI KARMY

Na przełomie listopada i grudnia 2022 roku w naszym przedszkolu przeprowadzona została zbiórka karmy dla bezdomnych zwierząt. Celem tego przedsięwzięcia  było wyrabianie   u dzieci  wrażliwości na  los zwierząt w czasie zimy.
Zebraliśmy: 64 kg suchej karmy dla psów i 20 kg dla kotów oraz 34 kg karmy w puszkach i saszetkach. Zebrana karmę przekazaliśmy Towarzystwu opieki nad zwierzętami w Węgrowie.
Serdecznie dziękujemy Państwu za okazane serce. Dzieci uczą się od nas dorosłych wrażliwości na los  zwierząt, co czyni z nich szlachetnych i odpowiedzialnych ludzi. <<<foto>>>
Opracowała: Lidia Brzezik

Rozstrzygnięcie konkursu "POLSKIE SYMBOLE NARODOWE"

W naszym przedszkolu odbył się konkurs patriotyczny "Polskie Symbole Narodowe", którego celem było kształtowanie postaw patriotycznych, a także wzmacnianie więzi rodzinnych poprzez stworzenie wspólnej działalności plastycznej związanej z symboliką narodową. W konkursie wzięło udział 49 dzieci. Komisja konkursowa wyłoniła następujących zwycięzców:
1. W kategorii dzieci 3-4 letnich:
I miejsce: Michalina Kwasowiec gr.I
II miejsce: Alicja Nędza gr.II
III miejsce: Gabriela Kołodziejek gr.III
2. W kategorii dzieci 5-6 letnich:
I miejsce: Piotr Kędzior gr.V
II miejsce: Alana Kostrzewska gr.VI
III miejsce: Aleks Ardej gr.IV
Wszystkie pozostałe dzieci biorące udział w konkursie otrzymały podziękowania i słodkości. Bardzo dziękujemy wszystkim dzieciom i życzymy dalszych sukcesów. <<<foto>>>
Opracowała: Katarzyna Gręda


Spotkanie z pracownikiem Wojewódzkiego Ośrodka Ruchu Drogowego

Dzisiaj w naszym przedszkolu odbyło się spotkanie z Panem Tomaszem Grzymała pracownikiem Wojewódzkiego Ośrodka Ruchu Drogowego. W spotkaniu wzięły udział 4 najstarsze grupy. Celem spotkania było utrwalenie zasad właściwego poruszania się w pobliżu jezdni. Dzieci na podstawie instruktażowych filmów miały okazję przekonać się jak ważne jest noszenie odblasków oraz jak ważna jest jazda na rowerze w kasku. Wiemy, że nie należy rozmawiać z obcymi nawet jak częstują nas czymś słodkim albo przedstawiają się jako znajomi. Dzięki takim zajęciom poszerzamy dziecięcą wiedzę na temat bezpieczeństwa oraz rozwijamy poczucie odpowiedzialności za własne zdrowie i życie. Na zakończenie spotkania każde dziecko otrzymało odblaskowego słonika. <<<foto>>>
Opracowała: Joanna Popowska

 

Muzyka na żywo w przedszkolu

Dnia 16 listopada nasze przedszkole odwiedził zespół Limbos. Dzieci wysłuchały takich utworów jak Polski taniec Mazur"- z opery Straszny dwór Stanisława Moniuszki, Walc A- moll Fryderyk Chopin, „Już nie zapomnisz mnie", Tango Milonga. <<<foto>>>
Opracowała: Kamila Horabik

Rozstrzygnięcie konkursu "Najładniejsza dynia"

W naszym przedszkolu odbył się konkurs plastyczny pt. "Najładniejsza Dynia", którego celem było rozwijanie wyobraźni i pomysłowości dzieci, a także zdobywanie doświadczeń w zakresie twórczości plastycznej. W konkursie wzięło udział 58 dzieci. Jury wyłoniło następujących zwycięzców:
1. W kategorii dzieci 3-4 letnich:
-praca płaska
I miejsce :Michalina Kwasowiec gr. I
II miejsce: Pola Wójcik gr. III
III miejsce: Aleksander Tulwin gr.V
-praca przestrzenna
I miejsce: Nadia Kostrzewska gr.III
II miejsce: Marcel Wielądek gr.III
III miejsce: Bruno Paśniewski gr.II
2. W kategorii dzieci 5-6 letnich:
-praca płaska
I miejsce: Nina Gontarz gr.VI
II miejsce: Lena Kossakowska gr.VII
III miejsce: Marcelina Zawadzka gr V
-praca przestrzenna
I miejsce: Konstanty Rogala gr.VII
II miejsce: Zuzanna Podniesińska gr.VI
III miejsce: Jagoda Szczygielska gr.IV
Wszystkie pozostałe dzieci biorące udział w konkursie otrzymały podziękowania i słodkości. Bardzo dziękujemy wszystkim dzieciom i życzymy dalszych sukcesów. <<<foto>>>
Opracowała: Katarzyna Gręda

Przedszkole do Hymnu!

10 listopada 2022 roku nasze przedszkole wzięło udział w kolejnej edycji akcji pod patronatem Ministerstwa Edukacji i Nauki „Szkoła do hymnu”. Wszystkie dzieci w odświętnych strojach  zebrały się w sali by wspólnie o godzinie 11.11 odśpiewać hymn państwowy. Tym samym uczciliśmy 104 rocznicę odzyskania niepodległości. Było dostojnie, wytwornie, wzniośle... <<<foto>>>     film 1>>>     film 2>>>
Opracowała: Monika Barszcz

Pasowanie na przedszkolaka

10 listopada 2022 r. miało miejsce „Pasowanie na przedszkolaka” – pierwsza ważna uroczystość w życiu najmłodszych podopiecznych naszego przedszkola. Maluszki, odświętnie ubrane i z uśmiechami na twarzach, recytowały wierszyki i śpiewały piosenki. Po części artystycznej dzieci złożyły uroczyste przyrzeczenie, że będą pilnie się uczyć i zgodnie bawić się w przedszkolu. Po złożonej obietnicy, Pani Dyrektor za pomocą „czarodziejskiej kredki” dokonała uroczystego „Aktu pasowania”. Na pamiątkę tego ważnego wydarzenia każdy przedszkolak otrzymał dyplom oraz słodki upominek. Dla wszystkich dzieci były to niezapomniane chwile, pełne emocji i wspaniałych wrażeń. <<<foto>>>
Opracowała: Aleksandra Łojek

Konkurs czytelniczy – rozstrzygnięcie

Na początku października, został ogłoszony w naszym przedszkolu konkurs czytelniczy pt. „Pójdźmy na jagody wytropić literackie przygody. Wykonanie ilustracji do dowolnego utworu M. Konopnickiej”. Celami konkursu było promowanie wśród dzieci utworów Marii Konopnickiej  jej twórczości  oraz czytelnictwa. Rozwijanie sprawności manualnej poprzez tworzenie pracy plastycznej, zachęcanie do korzystania z różnych technik plastycznych. Rozwijanie i promowanie kreatywności oraz twórczości dziecka. Zadaniem konkursowym było wykonanie przez dziecko pracy plastycznej ilustrującej dowolnie wybrany utwór Marii Konopnickiej.
26 października komisja konkursowa spośród 35 prac wyłoniła sześć zwycięskich w dwóch kategoriach wiekowych:
I kategoria wiekowa 3-4 latki:
I miejsce:  Pola Wojcik  grupa III
II miejsce : Maciej Biernat  grupa II
III miejsce:  Aleksander Tulwin  grupa V
II kategoria wiekowa 5-6 latki
I miejsce: Alana Kostrzewska grupa VI
II miejsce: Klaudia Jagodzińska grupa IV
III miejsce: Jakub Barszcz grupa IV
Wszyscy biorący udział w konkursie dostali pamiątkowe upominki, a laureaci trzech pierwszych miejsc  nagrody, które zostały zakupione w ramach dofinansowania ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach realizacji Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0 na lata 2021-2025. <<<foto>>>
Emilia Wikieł

Kreatywny przedszkolak – kreatywne dziecko – zadanie październikowe

Przedszkolaki z grupy II, IV i VI zrealizowały pierwsze zadanie z projektu:

- Sensoryczne jesienne drzewo. <<<foto>>>

Opracowała: Paulina Jachimowicz


Konkurs patriotyczny  „POLSKIE SYMBOLE NARODOWE”

Zapraszamy do udziału w konkursie wewnętrznym zorganizowanym przez Przedszkole nr 2 "Pod Słoneczkiem" w Węgrowie

pt. „POLSKIE SYMBOLE NARODOWE”.

Konkurs przeznaczony jest dla wszystkich przedszkolaków uczęszczających do naszego przedszkola. Praca może być wykonana z pomocą Rodziców.

Przedmiotem konkursu jest wykonanie pracy plastycznej dowolną techniką o tematyce związanej z symbolami narodowymi:

3-4 latki – Flaga Polski

5-6 latki- Godło Polski

Format pracy :A4 lub A3. Prace należy dostarczyć do wychowawców grup w nieprzekraczalnym terminie do dnia 24 listopada 2022 roku.

Szczegóły konkursu w regulaminie.



Z darami natury świat nie jest ponury - zadania październikowe

Za nami kolejne zrealizowane zadania Ogólnopolskiego Projektu Edukacyjnego "Z darami natury świat nie jest ponury". W październiku z listy 20 zadań dzieci z grupy I, II, IV, V i VII wykonały następujące zadania:
- gr. I i IV "Lecą na głowę liście kolorowe" - gr.I - zabawy z liśćmi w przedszkolnym ogrodzie, zbieranie, klasyfikowanie, nazywanie kolorów; gr. IV - wykonanie pracy plastycznej z liśćmi w roli głównej;
- gr. II, V , VII "Rzeźba z natury" - wykonanie dowolnej rzeźby z materiałów naturalnych;
Udział w projekcie poszerza dziecięcą świadomość ekologiczną, stwarza sytuację do bezpośredniego obcowania z przyrodą i kształtuje w stosunku do zwierząt życzliwość i troskę. <<<foto>>>
Opracowanie: Aleksandra Łojek

Konkurs "Najpiękniejsza Dynia"

Zapraszamy do udziału w konkursie wewnętrznym zorganizowanym przez Przedszkole nr 2 " Pod Słoneczkiem" w Węgrowie pt. "Najpiękniejsza Dynia". 

Prace nie mają mieć związku z Halloween.

Przedmiotem konkursu jest przygotowanie pracy plastycznej przedstawiającej dynię w jednej z dwóch kategorii:

a) praca płaska (praca może być przygotowana dowolną techniką np. malowana, rysowana, wyklejana itp. na arkuszu papieru A4);

b) praca przestrzenna (praca może być przygotowana dowolną techniką np. oklejania, wycinania, ozdabiania).

Prace prosimy dostarczyć do wychowawców grup do 04 listopada. Szczegóły konkursu w regulaminie.


KONKURS!!!

 

Serdecznie zapraszamy do udziału w konkursie zorganizowanym przez bibliotekę przedszkolną pn."Chodźmy na jagody tropić czytelnicze przygody.

Wykonanie ilustracji do wybranego utworu Marii Konopnickiej" Prace prosimy dostarczać do wychowawców grup do 24 października

Szczegóły konkursu w regulaminie.


Z darami natury świat nie jest ponury - zadania wrześniowe

Przedszkolaki z gr.I, II, IV, V i VII realizują Ogólnopolski Projekt Edukacyjny "Z darami natury świat nie jest ponury". We wrześniu zrealizowały zadania:
- gr.I "Nauczanie outdoorowe". Maluszki szukały oznak jesieni w okolicy przedszkola,
- gr.II "Lecą na głowę liście kolorowe" kreatywnie wykorzystując liście do pracy plastycznej,
- gr.IV "Szyszkowy zawrót głowy". Zadanie polegało na wykorzystaniu szyszek w pracach plastycznych.
- gr.V i VII wykonały "Papierowe wydzieranki", doskonaląc przy okazji motorykę małą. <<<foto>>>
Opracowała: Aleksandra Łojek 

SPEKTAKL PT. ,,KOPCIUSZEK"

6 października przedszkolaki z grupy IV, V, VI I VII wybrały się do Domu Kultury na przedstawienie pt. ,,Kopciuszek’’ w wykonaniu aktorów z Katolickiego Teatru Edukacji z Krakowa. Dzieci z zaciekawieniem oglądały spektakl, w którym dobro i piękno zwyciężyły. Piękna scenografia, kolorowe stroje i nastrojowa muzyka sprawiły, że spektakl bardzo podobał się małym widzom. <<<foto>>>
Opracowała: Paulina Jachimowicz

Ogólnopolski Projekt Edukacyjny "Angielski jest fun-tastyczny"

Grupa "Jeżyki" przystąpiła do projektu "Angielski jest fun-tastyczny". W ostatnich dwóch tygodniach przedszkolaki zrealizowały dwa zadania projektowe. Pierwsze zadanie polegało na zrobieniu Flashcards na dowolnie wybrany temat, a kolejne zadanie polegało na stworzeniu kącika książki po angielsku. Dwa zadania zostały wykonane z przyjemnością. <<<foto>>>
Opracowała: Katarzyna Gręda

Przedszkolak bezpieczny na drodze

Bezpieczeństwo jest jednym z głównych priorytetów naszego przedszkola. Dnia 26.09.2022 r. do naszego przedszkola przyjechali panowie policjanci z Komendy Powiatowej Policji w Węgrowie. W spotkaniu uczestniczyły wszystkie grupy z naszego przedszkola. Pan policjant rozmawiał z dziećmi o bezpiecznym zachowaniu się na drodze. Największe zainteresowanie przedszkolaków wzbudziło opowiadanie pana policjanta o codziennej i trudnej pracy w policji. Na zakończenie spotkania dzieci wręczyły podziękowanie i w ramach nagrody mogły zobaczyć policyjny radiowóz wraz z jego wyposażeniem. <<<foto>>>
Opracowała: Katarzyna Gręda

DZIEŃ PRZEDSZKOLAKA

Dnia 20 września w naszym przedszkolu obchodziliśmy Ogólnopolski Dzień Przedszkolaka. Dzień ten był znakomitą okazją do zabawy dla wszystkich przedszkolaków. W tym dniu było bardzo śmiesznie i zabawnie. Panie wychowawczynie w każdej grupie przygotowały różne atrakcje, takie jak: zabawy integracyjne, zabawy z wykorzystaniem chusty animacyjnej i gumy sensorycznej, zabawy ruchowe, a także w starszych grupach quizy i konkursy. Przedszkolaki bawiły się przy różnych znanych piosenkach np.: "Kaczuszki", "Jedzie pociąg z daleka". Radość, śmiech i głośny śpiew dzieci, świadczyły o wspaniałej zabawie. <<<foto>>>
Opracowała: Katarzyna Gręda

PRZYJACIEL (NIE)POTRZEBNEJ KSIĄŻKI

"Wszystkie książki mówią... Każda z nich ma jakąś najdroższa tajemnicę, która powierzyć pragnie, każda niesie jakąś wiadomość, która chce podać w najdalsze pokolenie"- Jan Parandowski.
Nasza placówka przyłączyła się do projektu PRZYJACIEL (NIE)POTRZEBNEJ KSIĄŻKI. Organizatorem projektu jest Redakcja Bliżej Przedszkola .Jest to projekt czytelniczy, mający na celu zachęcenie dorosłych do dzielenia się przeczytanymi, niepotrzebnymi już książkami. W ramach akcji jest przeprowadzenie zbiórki przeczytanych i niepotrzebnych książek w naszej placówce. Książki należy dostarczyć do wychowawców grup w terminie od października do maja, a następnie będą one wysłane do siedziby Redakcji Bliżej Przedszkola. Do projektu przystąpiły wszystkie grupy z naszego przedszkola. Koordynatorem projektu jest p. Katarzyna Gręda.
Opracowała: Katarzyna Gręda

"Miś Wojtek" w przedszkolu

12 września 2022 r. w ramach Terenowego Przystanku Historia IPN w naszym przedszkolu miało miejsce nietypowe spotkanie. Przedszkolaki, podczas spektaklu teatralnego, spotkały się z Misiem Wojtkiem – niedźwiedziem, adoptowanym i oswojonym przez żołnierzy gen. Władysława Andersa. Wojtek dotarł z polskimi żołnierzami aż pod Monte Cassino i przysłużył się w walkach przeciwko hitlerowskim Niemcom.
Dzieci kibicowały misiowi w czasie jego zmagań z wrogiem, wspólnie z aktorami śpiewały piosenki i chętnie odpowiadały na zadane pytania. Po spektaklu każde dziecko otrzymało na pamiątkę maskotkę – misia Wojtka. <<<foto>>>
Opracowała: Aleksandra Łojek

Z darami natury świat nie jest ponury

Nasza placówka przyłączyła się do II edycji Ogólnopolskiego Projektu Edukacyjnego „Z darami natury świat nie jest ponury”. Głównym celem projektu jest kształtowanie postaw proekologicznych, pobudzanie kreatywności dzieci i nauczycieli oraz rozbudzanie wrażliwości na piękno przyrody.  Projekt zakłada tworzenie sytuacji  do bezpośredniego obcowania z przyrodą, inicjowanie zabaw konstrukcyjnych, wyrabianie właściwego stosunku do otaczającej przyrody.
Autorkami projektu są: Monika Rucińska oraz Adrianna Kamińska - nauczycielki edukacji wczesnoszkolnej w Zespole Szkolno - Przedszkolnym w Nowym Mieście Lubawskim. Projekt jest zgodny z obowiązującą Podstawą Programową wychowania przedszkolnego oraz kształcenia ogólnego dla szkoły podstawowej oraz z pierwszym kierunkiem polityki oświatowej MEiN na rok 2022/2023: "Wychowanie zmierzające do osiągnięcia ludzkiej dojrzałości poprzez kształtowanie postaw ukierunkowanych na prawdę, dobro i piękno, uzdalniających do odpowiedzialnych decyzji".
Opracowała: Aleksandra Łojek

Kreatywny przedszkolak, kreatywne dziecko

W roku szkolnym 2022/2023nasze przedszkole bierze udział w  V edycji Ogólnopolskiego Projektu Edukacyjnego ,,Kreatywny przedszkolak, kreatywne dziecko’’ organizowany przez EDU FEJKIEL.
Głównym celem niniejszego projektu to kreatywne i twórcze działania nauczycieli z przedszkolakami oraz uruchamianie twórczości dzieci, by potrafiły zrobić „coś z niczego”.
Istotne jest aby nauczyciel prowadzący zajęcia w ramach projektu, pokazywał dzieciom, iż można tworzyć piękne dzieła niekoniecznie kupując gotowe produkty.
Doskonalenie umiejętności: planowania pracy, logicznego myślenia, doskonalenia motoryki małej, obowiązkowości(gdyż część materiałów dzieci zapewne będą przynosiły z domu), koncentracji i skupienia, współpracy, porządkowania swojego miejsca pracy… traktuję jako efekt uboczny kreatywnych i twórczych działań w ramach projektu ☺
 
Czas trwania projektu od 1.10.2022r. do 30.05.2023r.
Z naszej placówki do projektu przystąpiły 3 grupy: grupa III Pszczółki, grupa IV Biedronki i grupa VI Żabki. Będą realizowały zadania zgodnie z harmonogramem umieszczonym w regulaminie. Koordynatorem projektu jest p. Paulina Jachimowicz we współpracy z p. Emilią Wikieł i p. Joanną Popowską.
Opracowała: Paulina Jachimowicz

WRÓBELKA ELEMELKA POZNAJEMY, Z NIM PRZYGODY DZIELIĆ CHCEMY

W roku szkolnym 2022/2023 przedszkole przystąpiło do ogólnopolskiego projektu edukacyjnego „ Wróbelka Elemelka poznajemy, z nim przygody dzielić chcemy”. Autorkami projektu są nauczycielki Samorządowego Przedszkola "Tęczowa Kraina" w Alwerni z filią w Grojcu: Agata Chmura, Anna Wdówka, Iwona Domagała oraz Gabriela Chmura. W naszej placówce będzie on realizowany od września 2022 roku do czerwca 2023 roku przez grupę III. Projekt jest zgodny z zadaniami określonymi w Podstawie Programowej wychowania przedszkolnego. Głównym jego celem jest zainteresowanie dzieci dawną literaturą dziecięcą oraz zwrócenie uwagi na rolę ptaków w przyrodzie. Podczas realizacji projektu przedszkolaki będą poznawały otaczający je świat. Będą uczyły się właściwego stosunku do przyrody, właściwego reagowania na cierpienie ludzi i zwierząt, odpowiedzialności za otaczający je świat.
Poprzez realizację projektu dzieci poznają wartości oraz normy odnoszące się do środowiska przyrodniczego takie, jak wyrabianie odpowiedniego stosunku do otaczającego przyrody, właściwe reagowanie na cierpienie ludzi i zwierząt, kształtowanie pozytywnych cech charakteru, takich jak: chęć niesienia pomocy potrzebującym, oszczędność, gospodarność, rozwijanie poczucia odpowiedzialności za innych poprzez dokonywanie odpowiednich wyborów.
Przygotowała: Lidia Brzezik

KUBUSIOWI PRZYJACIELE NATURY

W bieżącym roku szkolnym cztery grupy z naszego przedszkola ( IV, V, VI, VII ) wezmą udział w programie „Kubusiowi Przyjaciele Natury”. To jeden z największych ogólnopolskich programów edukacyjnych dla przedszkoli. Jest on poświęcony tematyce ekologicznej, organizowany przez firmę Kubuś. Projekt jest zgodny z zadaniami określonymi w Podstawie Programowej wychowania przedszkolnego. Trwa od września 2022 roku do czerwca 2023 roku.
Jego celem jest proekologiczna edukacja dzieci, zachęcenie do ruchu, aktywnego spędzania czasu od najmłodszych lat, kształtowanie kreatywnego myślenia, samodzielności i podejmowania inicjatyw. Realizacja programu odbędzie się poprzez zajęcia dydaktyczno-wychowawcze, podczas których przedszkolaki dowiedzą się jak i dlaczego należy troszczyć o środowisko naturalne. Przedszkolaki poznają podstawowe zasady ekologii. Wzbogacą swoje wiadomości na temat wartości odżywczych owoców i warzyw. Poznają korzyści płynące z aktywności fizycznej.
Przygotowała: Lidia Brzezik

Fast Heroes

Na przełomie maja i czerwca w naszym przedszkolu realizowany był projekt edukacyjny Fast Heroes , którego celem przewodnim jest podnoszenie świadomości w zakresie objawów udaru mózgu i potrzeby szybkiego reagowania, wezwania pomocy. Udar mózgu jest drugą najczęstszą przyczyną śmierci i jedną z najczęstszych przyczyn utarty dziadków przez wnuki. Dlatego tak ważne jest by od najmłodszych lat podnosić świadomość w zakresie rozpoznawania głównych objawów udaru mózgu. W projekcie wzięły udział trzy grupy: Motylki, Żabki, Smerfy. W trakcie zajęć dzieci uczyły się rozpoznawać objawy udaru dzięki oglądaniu filmów edukacyjnych i instruktażowych, reagować poprzez odgrywanie scenek wzywania pomocy. Nie zabrakło również zabaw muzycznych, plastycznych czy dramowych. Wykorzystywano wiele gier multimedialnych rozwijających spostrzegawczość, szybkość reakcji czy logiczne myślenie. Przedszkole jak i każda z grup otrzymała certyfikat ukończenia projektu. Jesteśmy dumni. certyfikaty>>>
opr. Joanna Popowska